Penaltı Atışı’nın Detaylı Kuralları

Penaltı Atışı’nın Detaylı KurallarıPenaltı kuralları: Ülkemizdeki en popüler spor dalı olması nedeniyle aşağı yukarı herkes, futbolun temel kurallarını bilir. Bunların dışında pek fazla bahsedilmeyen ama oldukça fazla kural detayları olan bir oyundur futbol. Örneğin direk skora gidebilen penaltı vuruşunun kural detayları büyük önem taşımaktadır. Bu detayları şu şekilde özetleyebiliriz:

Penaltı vuruşu, top oyunda iken, bir oyuncunun, diğer takım lehine serbestvuruş hakkı getiren on ihlalden birini, kendi ceza sahası içinde yapması halinde verilir. Görevli hakem, bu ihlal, oyun süresinin bittiği anda yapılmış olması halinde oyunu bitirmez, vuruşu kullanacak takıma gerekli süreyi verir. Penaltı vuruşunu kullanacak oyuncu ve savunmadaki kaleci belirlendikten sonar top, penaltı noktasına konulur. Diğer bütün oyuncular, oyun alanı içinde, ceza sahasının dışında, topun gerisinde ve topa en az 9.15 metre uzaklıkta bulunmalıdırlar.

Tipbet JackpotHakem vuruş işaretini verdikten sonra, penaltı atışını kullanan oyuncu, şutunu çektikten sonra, top diğer bir oyuncuya değmeden topla tekrar oynayamaz, yani direkten dönen topa tekrar müdahele edemez, ettiği takdirde, hakem rakip takım lehine endirekt serbest atış kararı verir. Penaltı atışını kullanan oyuncu topa vurduktan sonra top kaleye veya kaleciye gelmeden bir dış etkene çarparsa hakem atışı tekrar kararı verir. Eğer top kaleciye ya da direklerden birine çarpıp geri döndüğü anda bir dış etkene çarparsa oyun durdurulur ve çarpma noktasında hakem atışıyla tekrar başlatılır. Olmaz olmaz demeyin, polis köpeği atış anında topa saldırabilir, super güçleri olan bir futbolsever tribünlerden attığı bozuk parayla topu rotasından çıkarabilir; her şey mümkün.

Penaltı vuruşunun ne zaman tamamlandığına hakem karar verir. Herhangi bir ihlal halinde vuruş tekrarlanabilir ya da hakem tarafından sonlandırılabilir. Vuruşu yapan oyuncu kural ihlalinde bulunursa, hakem vuruşa izin verir ama gol olduğu takdirde vuruş tekrarlanır, eğer top kaleye girmezse, rakip takım lehine, ihlalin yapıldığı noktadan endirekt serbest atış kararıyla oyunu yeniden başlatır. Vuruş yapıldığı anda savunmadaki kaleci kural ihlalinde bulunursa, top kaleye girdiği takdirde gol geçerli sayılır. Eğer top kaleye girmezse vuruş tekrarlanır. Penaltı atışını yapan oyuncunun bir takım arkadaşı kural ihlalinde bulunduğu takdirde, eğer gol olursa vuruş tekrarlanır, olmazsa hakem, kural ihlalinin yapıldığı noktadan, savunmadaki takım lehine endirekt serbest vuruş kararıyla oyunu tekrar başlatır. Savunmadaki takımın herhangi bir oyuncusu kural ihlalinde bulunursa atılan gol geçerli sayılır, eğer penaltı golle sonuçlanmazsa vuruş tekrarlanır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

16 Cevaplar

 1. Mark dedi ki:

  Kalecinin topa elle müdahale edebilmesi için, topun ceza sahası içerisinde olması gerekir. Kalecinin ayaklarının nerede olduğunun önemi yoktur.

 2. Ibrahim dedi ki:

  Kalecinin oyun içerisinde ki topu ayakları ceza sahasının içinde iken ceza sahasının dışındaki topu tutabilir mi? Bu soruya cevap arıyorum lutfen yardimci olun kurallari bilen lütfen.

 3. Mark dedi ki:

  @Muammer

  Olay maç içerisinde gerçekleşmişse, bu elbette olabilir. Oyuncuların ceza sahası dışında beklerken, saha içerisine hareketlenmesinin nedeni de budur. Ancak seri penaltı atışları esnasında, penaltıyı atan takımdan tek bir oyuncu, topa sadece bir kez dokunabilir.

 4. Muammer dedi ki:

  Arkadaşlar, ben penaltı kullandım diyelim ve direkten döndü. Diğer arkadaşım, topa vurup golü tamamlayabilir mi? Ne olur? Sizden ricam cevaplar mısınız?

 5. Serkant dedi ki:

  Penaltı atışı sırasında ceza sahası içerisinde kaç kişi bulunur?

 6. Reco dedi ki:

  Maç içerisinde kullanılan penaltıda, kalecinin topa kaç kere müdahale etme hakkı var? Bir de, diyelim ki maç penaltılara gitti, yine bu durumda kalecinin topa kaç kere müdahale etme hakkı var? (Bahse girdik, acil cevap lazım)

  @reco

  İki durumda da kaleci istediği kadar müdahale hakkına sahiptir, topa kaç kez dokunduğu önemsizdir.

 7. Ufuk dedi ki:

  Penaltı vuruşu yapan bir futbolcu topa vurur gibi yapıp kaleciyi yatırıp aldatması kural ihlalimidir?

 8. Ogun dedi ki:

  Penaltı atan kişi topu direğe nişanlarsa ve top oyun sahasının içine geri düşerse, penaltı kullanan kişi topa geri dokunabilir mi?

 9. Suat dedi ki:

  Temdit penaltısında top kale direğine çarpıp geriye dönüp sahaya tekrar temas ettikten sonra kaleciye (örnek olarak altı pas çizgisi üzerine çıkan kaleciye) çarpıp tekrar kaleye yönelirse ve kale çizgisinie geçerse gol mü olur yoksa gol olmaz mı? Veya kaleci topa müdahaleetikten sonra top direğe çarpıp tekrar kaleciye çaprpıp kaleye yöneldiğinde kaleci ikinci birkez topa müdahale etme hakkına sahip midir?

 10. Osman Yılmaz dedi ki:

  temdit penaltısı atıldı tek vuruş yapıldı ancak top direğe çarptı kalecinin arkasına çarparak kaleye girerse gol olurmu

 11. Kadir Çakır dedi ki:

  @serdar

  biraz geç gördüm.. ama yazayım cevabını.. temdit penaltısı maç süresinin bitiminde olan ve gol olsun olmasın seri bir atış yapılacağı anlamına gelir… sanırım bunu dünya kupasında uruguay- gana maçında olmustu.. bu atıs tektir kaleciden dönerse tekrar vurma sansı olamaz.. ayrıca direkten dönen topa zaten atısı kullanan oyuncu tekrar dokunamaz..

 12. Serdar dedi ki:

  benim merak ettiğim konu diyelim ki bir maçın son saniyesinde penaltı oldu ve hakem penaltıyı verdi atışı kullanan oyuncu topu direğe veya kaleciye nişanladı diğer oyuncuların veya atışı kullanan oyuncunun tekrar topa müdahele hakkı varmı yoksa seri penaltı atışlarındaki gibi tek atış hakkımı var ben tek atış hakkı olduğunu biliyorum ve bu penaltınında yanlış hatırlamıyorsam pendit penaltı gibi bi ismi olması lazım yada ben yanlış biliyorum bilen bi arkadaş varsa cvp yazarsa sevinirim. saygılar.

 13. Kadir Çakır dedi ki:

  Necdet, gol geçerli olur…

  Cemiliverson, hakem hata yapmıstır veyahut atıs kullanılırken sizin arkadasınız erken girmiştir yoksa bu pozisyon ‘bal’ gibi gol olmalı… mesela penaltıyı atan topa dokunur cok hafif sol tarafa,arkadan gelen vurur (erken girmedigi takdirde) ve gol yapar. gol nizamidir…

  esasen şöyle kuralı açıklayayım; penaltı ceza atısı demektir ve atısı kullanan oyuncu topa ayagı ile dokundugu anda top oyunda sayılır. bu noktadan sonrası kullanan oyuncuya kalmıs ister taca atar ister yetisebilecek bir arkadasına pas verir vs… penaltıyı kullanan oyuncu kaleci ve ‘hakem’ dısındaki herkesi aldatabilir…

 14. Cemiliverson dedi ki:

  @Necdet
  bu soruyu bende çok merak ediyorum. bu olayı ben ufakken antrönörüm söylemişti ve takım olarak uyguladık. fakat hakem endirek serbst vuruş verdi rakibe. dolayısıyla penaltı yalan oldu. fakat bana göre gol sayılması gerekirdi.

 15. Necdet dedi ki:

  Penaltı kullanan oyuncu topu kaleye doğru çevresi kadar yuvarladıktan sonra takım arkadaşlarından birisi topa yetişip gol yaparsa geçerlimidir.

 16. Seymen dedi ki:

  Walla çok tesekkur ederim çok yardımcı oldunuz 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir