Şampiyonlar Ligi E-H Grupları

Bir önceki yazımızda ilk dört grubu incelemiştik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

E Grubu
Shakhtar Donetsk, Chelsea, Juventus, FC Nordsjaelland

Bu grupta FC Nordsjaelland takımını saymazsak, geriye kalan 3 takım da denk güçlerde. Burada, göz önüne almamız gereken başka değerler var. Chelsea, bu sene Şampiyonlar Ligi’ne son şampiyon kontenjanından geldi*. Ancak, bu sene o kadar başarılı olmalarını beklemiyorum. Juventus ise Serie A’da namağlup şampiyon oldu ve Avrupa’da eskiden olduğu gibi tekrardan söz sahibi takımlardan birisi olmak istiyor, ama bu o kadar da kolay değil; çünkü Avrupa’daki diğer güçlü takımlar, geçen süre içerisinde kopup gittiler ve haddinden fazla güçlendiler.

Shakhtar Donetsk ise tamamen devamlılığın bir ürünü. Her sene Lucescu ile Şampiyonlar Ligi’nde öyle ya da böyle top oynuyorlar ve en önemlisi de bu. Çünkü Şampiyonlar Ligi’nde oynamadan kupayı kaldıramazsın. Bir gün, kupanın Ukrayna’ya gideceğine inanıyorum ve bu sene belki de bir sürpriz olabilir. Uzun lafın kısası, grubun birincisi Shakhtar Donetsk, ikincisi Chelsea, üçüncüsü Juventus, dördüncüsü ise adını söylerken bizi çok zorlayan FC Nordsjaelland.

F Grubu
BATE Borisov, Bayern Münih, Valencia, Lille

İlk haftanın iki sürpriz sonucundan birisine imza atan BATE, ilk hafta sonunda lider olsa da, son hafta bittiğinde burada olacağını söylemek hayalcilik olur. BATE için en mantıklı hedef, UEFA Avrupa Ligi olacaktır. Bayern Münih ise kurulduğu günden beri, her turnuvanın favorisi olduğu için, bu turnuvada da kupa için mücadele verecektir. İspanya’nın düzgün takımlarından olan Valencia, bu seneye hazır girdi. Bayern Münih karşısındaki mağlubiyet kabul edilebilir; çünkü hangi takım Münih’e evinde kaybederse etsin, bu o kadar da büyük bir sorun olmaz. Valencia, diğer iki takımın da önünde olduğu için Bayern Münih ile el ele bir üst tura çıkacaktır. Lille ise gruplar başlamadan önce, çok az da olsa bir üst tura çıkma şansını BATE karşısındaki mağlubiyet ile kaybetti ve belki de UEFA Avrupa Ligi’ni bile zora soktu. Kısaca, grup sonlandığında sıralamanın tepeden aşağıya doğru Bayern Münih, Valencia, BATE, Lille şeklinde olmasını bekliyorum.

G Grubu
Barcelona, Benfica, Celtic, Spartak Moskova

Kupanın en büyük favorisi olan Barcelona’ya şimdiden bir üst turdaki rakibi karşısında başarılar diliyorum. Benfica ise aldığı genç oyuncuları parlatıp biraz faydalanan, sonradan da satan bir takım olarak, kadrosundaki yetenekli oyuncular ile bir üst tura çıkacaktır. Celtic ise ezeli rakibi Glasgow Rangers’ın en alt lige düşürülmesiyle, kağıt üzerinde rahat götüreceği bir sezonda, o kadar da kolay yol almıyor. Ligde bile, şimdiden sürpriz puanlar kaybettiler ve bu daha devam edecektir. Şampiyonlar Ligi’nde ise Spartak Moskova ile üçüncülük mücadelesi vereceklerdir. Bu takımların hangisinin üçüncü, hangisinin dördüncü olacağı ise diğer maçlarda yedikleri gollerden, kısaca averaj farkından belirlenecek gibi duruyor. G Grubu bittiğinde, birinci Barcelona, ikinci Benfica, üçüncü Spartak Moskova ve sonuncu Celtic olacak gibi gözüküyor.

H Grubu
CFR Cluj, Manchester United, Galatasaray, Braga

Barcelona için ne dediysem, aynısı Mancherster United için de geçerli. Gruptaki diğer üç takım da Manchester United’ı 6 hafta sonunda geçecek gibi durmuyor. Cluj, Galatasaray ve Braga üçlüsünden hangi sıralama çıkarsa çıksın şaşırmam. 3 takım da birbirine o kadar denk duruyor ki, sanki son haftanın son saniyelerinde bile grupta her şey olabilir. İlk hafta sonunda 3 puanı bulunan Cluj, diğer takımlardan bir adım önde, fakat bu o kadar da fark etmez, çünkü daha takım başına kazanılacak 15 puan var. Fakat FC Cluj’un son maçını Manchester United ile oynaması çok büyük bir şans, çünkü büyük bir ihtimalle Manchester United son haftada çıkmayı garantilemiş olur ve bu durumda, son maça muhtemelen yedek kadro ile çıkar. Bu da FC Cluj için bir şans olabilir. Toparlamak gerekirse, Manchester United birinci, çok az farkla FC Cluj ikinci, Galatasaray üçüncü ve Braga da dördüncü olabilir.

Özetle son dört gruptan çıkacak takımlar, Shakhtar Donetsk, Chelsea, Bayern Münih, Valencia, Barcelona, Benfica, Manchester United ve FC Cluj olmasını bekliyorum.

*Bu kural ile ilgili bilgi vermek gerekirse, bu kural ikinci defa uygulandı. İlk defa 2004-2005 sezonunda hatırlanacağı üzere İstanbul’da tarihe geçecek şekilde Milan karşısında 3-0’dan geri gelip önce 3-3’ü yakalayan ve sonrasında penaltılarla geçen Liverpool, aynı sene kendi liginde 5. olmuştu ve bu durumda 2005-2006 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne katılamayacaktı. Bu yüzden, kurallarda ufak bir oynama ile son şampiyonların ünvanlarını koruyabilmeleri için hak tanındı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir