İngiltere Premier Lig İncelemesi

İngiltere Premier Lig İncelemesi.Dünyanın önde gelen liglerinden olan İngiltere Premier Lig, bu sene, geçtiğimiz seneye göre daha güçlenmiş takımların mücadelesine sahne olacak. Son yıllarda La Liga’nın gölgesinde kalan Premier Lig, bu sene takım güçlerinin dengelenmesiyle, yine Barcelona ve Real Madrid’in üstünlüğünde geçecek olan La Liga’dan daha sıkı mücadelelerin izleneceği bir lig olacağa benziyor.

Premier Lig’deki takımların toplam değeri 3.377.975.000 €. Takım değeri en yüksek olan takım 495.400.000 € ile Manchester City, ikinci sırada ise 431.750.000 € ile Manchester United geliyor. Manchester United’dan Wayne Rooney, 70.000.000 € ile şu an ligin en pahalı oyuncusu konumunda.

Premier Lig’deki takımların Avrupa arenasında başarılı olduklarını söylemek mümkün. Son 10 yılda, İngiltere temsilcileri, Şampiyonlar Ligi’ni 3 kez kazanırken, UEFA Avrupa Ligi’ni son 10 yılda kazanan herhangi bir takımı bulunmuyor. Ancak Liverpool, bu kupayı en çok kazanan 3 takımdan biri olma ünvanına sahip. Avrupa arenasında geçtiğimiz sezon, Chelsea büyük başarı göstermiş ve Şampiyonlar Ligi’ni, Barcelona ve Real Madrid favori gösterilmiş olmasına rağmen kazanmayı başarmıştı.

Premier Lig’i en çok kazanan takım, 19 kez şampiyonluk sevinci yaşayan Manchester United ve onları 18 kaz şampiyon olan Liverpool takip ediyor. Geçtiğimiz sezon, son haftaya, hatta son dakikaya kadar büyük mücadeleye sahne olan çekişmeli şampiyonluk yarışında kazanan Manchester City olmuş, Manchester United, son hafta kazanmasına rağmen şampiyonluğa uzanamamıştı. Ancak son 10 yılda 5 şampiyonluğu olan Manchester United, her zaman şampiyonluğun en büyük adaylarından olacaktır.

Premier Lig’de bu sene de büyük çekişme yaşanacaktır. Ancak bu çekişme yine Manchester City ve Manchester United arasında geçecektir diye düşünüyorum; Chelsea ise bu iki takımı zorlamasını beklediğim bir diğer takım. Arsenal, geçen sezonun gol kralı Van Persie’yi ve Alexander Song’u Manchester United ve Barcelona’ya laptırdıktan sonra yaptığı Podolski ve Santi Cazorla transferleriyle yine özlediği performanstan uzak kalacaktır. Liverpool ise geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi, bu sene de şampiyonluk yarışının uzağında kalacaktır.

Manchester United ile Manchester City’den birini şampiyonlukta favori göstermek gerekirse; kadro bakımından City, daha az yıldıza sahip kadrosuna rağmen, tecrübe ve Alex Ferguson gibi bir teknik adam farkıyla da United ön plana çıkacaktır. Benim favorim ise Manchester United.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir