Şampiyonlar Ligi A-D Grupları

Şampiyonlar Ligi, her grupta 4 takım ile 8 gruptan oluşuyor. Bu gruplardaki ilk iki takım, bir üst tura çıkıyor, 3. takım UEFA Avrupa Ligi’ne giderken, sonuncular ise kendi liglerine odaklanmak üzere, Avrupa arenasından ayrılıyor.

Bir üst tura çıkan takımlar, final turuna kadar, eleme usulü iki maç üzerinden karşılaşıyor. Final karşılaşması ise önceden belirlenmiş stadyumda, tek maç üzerinden oynanıyor. Şimdi grupları detaylı biçimde inceleyelim.

A Grubu
Paris Saint German, Porto, Dinamo Zagreb, Dynamo Kiev

Paris Saint German, bu sene Milan’dan aldığı Ibrahimovic ve Tiago Silva ile gücüne güç kattı. Porto ise her zamanki gibi ucuza aldığı oyuncuları yetiştirip parlatıp, yüksek fiyatlara satıyor. Bu sene de Hulk’u satıp, yeni yıldız adayları için yola koyuldular. Grupta da çok büyük bir mucize olmazsa, ilk iki sırayı Paris Saint German ile Porto alacaktır. Bu takımların sahip olacağı sırayı ise muhtemelen kendi aralarındaki maçlar belirleyecektir. Üçüncü ise Dynamo Kiev de olabilir, Dinamo Zagreb de…

B Grubu
Arsenal, Schalke 04, Montpellier, Olympiakos

Yeniden yapılanma içerisinde bulunan Arsenal, yeni transferlerin takıma uyum sağlamasıyla, bu sene biraz daha umut verici top oynuyor. Montpellier ise geçen sene Fransa ligi şampiyonu oldu, ancak bu sene tekrar aynı başarıyı göstermeleri o kadar kolay gözükmüyor. Olympiakos ise ülkesinde bulunan krizden nasibini aldı. Grupta ise sürpriz beklemiyorum ve grubun yukarıda verdiğim sırada yani birincilik için Arsenal, ikincilik için Schalke 04, üçüncülük için Montpellier ve dördüncülük için Olympiakos şeklinde sıralanmasını bekliyorum.

C Grubu
Malaga, Anderlecht, Milan, Zenit Saint Petersburg

Bu yaz dönemindeki en sansasyonel transfere, Hulk’a imza attıran ve yanında Axel Witsel’i alan Zenit, kağıt üstünde, göründüğü kadar iyi oynamıyor. Milan ise tabiri caizse “feda” yılında. Anderlecht, genç ve dinamik ama aynı zamanda da tecrübesiz bir ekip, ancak iş yaparlar. Malaga ise en oturmuş takım. Bunların hepsi göz önüne alındığında bence grupta ilk ikiyi Malaga ve Milan, üçüncülüğü ise Zenit alır. Anderlecht ise bu seneyi tecrübe sayıp önümüzdeki seneye hazırlık yapacaktır.

D Grubu
Real Madrid, Borussia Dortmund, Manchester City, Ajax

Dört şampiyon takımın bulunduğu grubun diğer adı “ölüm grubu” olarak geçiyor. Şimdiden konuşmak çok zor, çünkü Ajax dışındaki diğer üç takım birbirini zorlayabilir ama Ajax da beklenmeyecek bir sürpriz gerçekleştirebilecek güçte. Real Madrid, kağıt üzerinde ağır basıyor ama ilk birkaç haftada pek de hazır gözükmüyorlar. Bu yüzden, başlangıçta bir kaza yaşayabilme olasılığı az da olsa bulunuyor ama beklemiyorum çünkü bu kadro ile zor. Bu yüzden, Real Madrid ile birlikte, ikinci olarak kimin çıkacağını kestirmek çok güç. Bu mücadele, Borussia Dortmund ve Manchester City arasında geçecek. Ajax’ı da plase olarak gösterebiliriz. Ancak şunu çok net söyleyebilirim, bu grup bol gollü maçlara sahne olacak.

Kısacası bu ilk 4 gruptan, Paris Saint German, Porto, Arsenal, Schalke 04, Malaga, Zenit, Real Madrid ve Borussia Dortmund ya da Manchester City takımlarının çıkmasını bekliyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir