UEFA’dan Fenerbahçe ve Beşiktaş’a Men Cezası

UEFA’dan Fenerbahçe ve Beşiktaş’a men cezası.Türkiye, UEFA’nın şike davasına verdiği büyük cezalarla sarsıldı. Bu kapsamda Beşiktaş, 1 yıl ve Fenerbahçe 2+1 yıl Avrupa kupalarından men cezası aldılar.

Geçen sezon feda dedikten sonra, bu sezon büyük transferler düşünen Beşiktaş ve hedeflerini yükseltip eksik alanlara transfer yapmaya çalışan Fenerbahçe, Avrupa kupalarına katılamadıkları için hem katılım ve maç gelirlerini elde edemeyecekler, hem de Avrupa’da yer alamayacakları için futbolcular tarafından tercih edilmeleri zorlaşacak. Geçtiğimiz günlerde, ismi şike davasında anılan Fenerbahçe yöneticilerinin görevlerinden alınması ile ilgili çıkan mahkeme kararının ardından yaşadıkları bu şok, uzun bir süre gündemlerini meşgul edecek.

Fenerbahçe’nin aldığı 2+1 yıllık cezanın +1 kısmı da, önümüzdeki 5 yılda Fenerbahçe’nin tekrar UEFA’lık bir olay yaşaması durumunda işleme konulacak. UEFA, Fenerbahçe’nin belgelerin yasa dışı yollarla elde edildiği iddiasına, “Biz bu delilleri kullanırız. Sorumluluk Türk yetkililerinindir.” cevabı, Fenerbahçe’nin bu davadan aldığı cezanın azaltılma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor. Ancak, Aziz Yıldırım dün yaptığı açıklamalarda, şike yapmadıklarını yineleyerek, ortada bir kanıt olmadığını belirtti. Steaua Bükreş’in açık bir şekilde şike yaptığını ve parayı alan ve verenin dahi itirafları olmasına rağmen, onların ceza almayıp kendilerinin aldığını belirten Yıldırım, kendilerine karşı lobi yapıldığını iddia etti. Infantino’nun federasyona gönderdiği mektupta, Fenerbahçe tedbire uyduğu sürece soruşturma açılmayacağının belirtilmesine rağmen bunların yaşanması, Fenerbahçe’nin karşı çıktığı bir başka nokta.

Sedal Adalı ve Tayfur Havutçu’nun konu olduğu şike davasında, şahıslarla ilgili henüz karar verilmemiş olsa da, Beşiktaş’ın 1 yıl ceza almış olması, geçen sene de mali konular nedeniyle yine 1 yıl men cezası alıp feda diyen Beşiktaş’ı zora soktu. Bu cezanın tek gerekçesinin, Beşiktaş’ın İBB ile oynadığı Türkiye Kupası Finali olduğu belirtilmişti. Transfer gündeminde Ronaldinho’yu bulunduran Beşiktaş’ın, fedadan sadece Ronaldinho için mi vazgeçeceği merak konusu. Elbette Avrupa kupalarına katılamayacak olan bir Avrupa takımının Ronaldinho tarafından tercih edilip edilmeyeceği de net değil. Kararla ilgili olaran UEFA Tahkim Kurulu’na itiraz eden Beşiktaş, şu anda cevap bekliyor.

Türkiye’nin iki büyük takımının karşı karşıya kaldığı bu cezalar, şüphesiz lig itibarını da zedelemekte. Temyiz kararıyla ya da CAS’ta bir şeylerin değişmesi mümkün ve sürecin bu takımların aleyhine işlemesi, bu iki takımın kendilerini toparlamalarını daha da zorlaştıracaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir