Dünya Kupası 2014 Afrika Elemeleri

2014 Dünya Kupası Afrika Elemeleri Tahminleri.Dünya kupalarında başarısı bulunmayan Afrika takımları, Dünya kupalarına katılsalar da, henüz kupa alan bir Afrika temsilcisi çıkmadı. Bu dönemdeki Afrika takımlarının, eskilere göre daha zayıf olan kadroları, diğer kıtalarda bulunan milli takımların ise güçlü kadrolarının bulunması, Afrika temsilcilerinin kupaya ulaşmalarına, bu turnuvada da engel olacak gibi görünüyor.

Birinci turda 12 tane eleme maçı oynandı. Birinci turu geçen 12 takım, diğer 28 CAF üyesiyle birlikte 4 takımlı 10 grupta ikinci tura katıldı. Grupları lider tamamlayacak olan ekipler üçüncü tura yükselirken, bu tur 5 tane iki ayaklı tur geçmeye dayalı maça sahne olacak. Üçüncü turu da başarıyla geçen 5 takım, 2014 Dünya Kupası finallerinde Afrika’yı temsil edecek.

Gruplara hızlıca bir göz gezdirelim.

A Grubu

Etiyopya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Afrika, Botswana

Bu grupta, ikinci maçların sonunda, şu an 3. sırada da olsa, Güney Afrika ve şu an lider durumda bulunan Etiyopya birincilik ve ikincilik için en büyük adaylarım. Orta Afrika Cumhuriyeti de bu takımları ikinci sıra için zorlayabilir. Botswana’nın ise herhangi bir şansı olduğunu düşünmüyorum. 1. sıra için ise favorim, sürpriz bir çıkış sergileyen Etiyopya.

B Grubu

Tunus, Sierra Leone, Ekvator Ginesi, Yeşil Burun Adaları

Bu grupta birincilik, hiç kuşkusuz Tunus’un olacaktır. Tunus’u zorlayabilecek tek takım ise Sierra Leone. Zaten bu iki takım, rahat bir şekilde birinci ve ikinciliği paylaşırlar. Benim gruptaki favorim Tunus.

C Grubu

Fildişi Sahili, Tanzanya, Fas, Gambiya

Bu grupta birincilik için kıyasıya bir çekişme yaşanacaktır. Fas ve Fildişi Sahili, diğer rakiplerine göre daha iyi kadrolara sahipler. Bu gruptaki favorim ise Fildişi Sahili.

D Grubu

Sudan, Gana, Zambiya, Lesotho

D Grubu’nda Sudan Cumhuriyeti ve Gana birincilik için mücadele eder ve birinciliği, şu an da birinci sırada bulunan Gana milli takımı rahat alır.

E Grubu

Gabon, Kongo, Burkina Faso, Nijer

Birbirine denk 4 takımın mücadelesine sahne olacak bu grupta, lider olarak çıkacak olan takımın, bir sonraki tur için, çok şanslı bir kura çekmediği sürece, şansının olduğunu düşünmüyorum. Grubun liderliği için, Fransa’da top koşturan birçok futbolcusu bulunan iki takım, Gabon ve Kongo mücadele eder. Favorim ise Gabon.

F Grubu

Nijerya, Nambiya, Malavi, Kenya

Bu grubun favorisi, Dünya kupalarına daha önce birçok kez katılma başarısı göstermiş olan Nijerya. Grupta Nijerya’yı zorlayabilecek herhangi bir takım olduğunu düşünmüyorum.

G Grubu

Mısır, Gine, Zimbabve, Mozambik

Mısır ve Gine’nin liderlik için çekişeceği bu grupta, diğer takımların herhangi bir şansı yok diyebiliriz. Zaten ilk maçlarda da ortaya çıkan görüntü bu şekildeydi. Zimbabve ve Mozambik zorlayabilirler ama liderlik mücadelesi Mısır ve Gine arasında geçer. Favorim ise Mısır.

H Grubu

Benin, Cezayir, Mali, Ruanda

H Grubu’nda liderlik mücadelesinde şimdilik 3 takım var gibi görünüyor, bunlar; Benin, Cezayir ve Mali. Cezayir ve Mali, Benin’e göre biraz daha şanslılar bence. Liderlik için favorim ise, 2 maçta 5 gol atan Cezayir.

I Grubu

Libya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kamerun, Togo

Dünya Kupalarının favorilerinden olan Kamerun, eski formunun çok uzağında. İki maçta bir galibiyet bir de mağlubiyet aldılar ve şu an 3. sıradalar. Ancak yine de kadro kalitesi bakımından, lider durumda bulunan Libya’dan daha iyiler diyebiliriz. Togo ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, bu grupta Kamerun ile çekişir. Liderlik için en şanslı gördüğüm milli takım ise Kamerun.

J Grubu

Senegal, Uganda, Angola, Liberya

J Grubu’nda Senegal, tartışmasız en güçlü takım. Diğer milli takımların Senegal’i zorlayabileceğini düşünmüyorum ve lider olarak grubu tamamlayacaklarına inanıyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir