2014 Dünya Kupası Grupları

Grup A: Brezilya, Hırvatistan, Kamerun, Meksika

2014 Dünya Kupası Grupları Tahminleri.2014 Dünya Kupası’nın ev sahipliğini yapacak olan Brezilya, geçtiğimiz yaz, yine evinde düzenlenen Konfederasyon Kupası’nda oynadığı tüm maçları kazanarak, finale yükselmişti. Finalde de son Dünya Kupası ve Avrupa Kupası’nın sahibi İspanya’yı 3-0 yenerek kupaya uzanmıştı.

Avrupa Elemeleri’ne A Grubu’nda iyi bir performans göstererek başlayan Hırvatistan, gruptaki son 4 maçından sadece 1 beraberlik ve 3 mağlubiyet almasına rağmen, grubu Belçika’nın ardından 2. bitirerek 2. Tur’a yükselmişti. Orada da İzlanda ile karşılaşmış ve deplasmanda berabere biten maçın ardından, kendi sahasındaki maçı 2-0 kazanarak Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanmıştı.

Afrika Elemeleri’nde kendini çok da zorlamayan bir gruba düşen Kamerun, oynadığı 6 maçta 4 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 de mağlubiyet alarak 3. Tur’a yükselmişti. Tunus’ta 0-0 biten maçın ardından, kendi sahasında 4-1 kazanarak, 2014 Dünya Kupası biletini almaya hak kazanmıştı.

Kuzey Amerika ve Karayipler Elemeleri 4. Tur’da sadece 2 galibiyet alan ve 4 maçı da beraberlikle tamamlayarak, grubu ancak 4. bitirebilen Meksika, Kıtalararası Play Off’ta Yeni Zelanda’yı iki maçta da mağlup ederek, Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı.

Grup B: Avustralya, Hollanda, İspanya, Şili

İspanya 2014 Dünya Kupası.Asya Elemeleri 4. Tur B Grubu’na kötü başlayan Avustralya, 8 maçta 4 beraberlik ve 1 mağlubiyet alırken, kazandığı 3 maçtan 2’si grupta oynadığı son maçlardı. Grubu Japonya’nın ardından 2. tamamlayarak Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandılar.

Avrupa Elemeleri D Grubu’nda Türkiye ile aynı grupta yer alan Hollanda, Türkiye’nin 4. tamamladığı grubu, sadece Estonya karşısında berabere kaldığı maçta puan kaybederek, oldukça rahat bir şekilde lider tamamladı ve Brezilya’daki Dünya Kupası’na biletlerini 10 maçta 34 gol atarak ve grubu, en yakın rakipleri Romanya’nın 9 puan önünde tamamlayarak kazandılar.

2010 Dünya Kupası‘nı ve 2012 Avrupa Kupası‘nı kazanan İspanya, Avrupa Elemeleri I Grubu’nda 2 beraberlik ve 6 galibiyet alarak 20 puan topladı ve deplasmanda 1-0 yenmeyi başardığı Fransa’nın 3 puan önünde grubu lider bitirerek Dünya Kupası’ndaki yerini aldı.

Arjantin’in lider tamamladığı Güney Amerika Elemeleri’nde 6 mağlubiyet, 1 beraberlik ve 9 galibiyet alan Şili, grubu Kolombiya’nın ardından 3. tamamladı ve Dünya Kupası’nda yer almayı başardı.

Grup C: Fildişi Sahili, Japonya, Kolombiya, Yunanistan

Japonya 2014 Dünya Kupası.Galatasaraylı Emmanuel Eboue ve Didier Drogba’nın ülkesi Fildişi Sahili, Afrika Elemerli C Grubu’nu namağlup lider tamamlayarak 3. Tur’a yükselmiş ve Moussa Sow’un yer aldığı Senegal’i eleyerek 2014 Dünya Kupası’nda yer almaya hak kazanmıştı.

Asya Elemeleri B Grubu’nda yer alan Japonya, 8 maçta 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak, grubu Avustralya’nın önünde lider tamamlamış ve Dünya Kupası biletini cebine koymuştu.

Güney Amerika elemelerinde oynadığı 16 maçın 4’ünü mağlup tamamlayan ve 3 beraberlik alan Kolombiya, lider Arjantin’in 2 puan gerisinde kalmış ve komşusunun düzenlediği Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanmıştı.

2004 Avrupa Kupası’nı kaldırarak zirve yapan, 2012 Avrupa Kupası’nda da Çeyrek Final’e yükselmeyi başaran Yunanistan, Avrupa Elemeleri G Grubu’nda sadece grup lideri Bosna-Hersek karşısında puan kaybetmişti. Bosna-Hersek ile oynadığı bir maç beraberlikle sonuçlanırken, deplasmanda oynadığı maçta 3-1 mağlup oldu ve aynı puana sahip rakibinin ardından grubu 2. tamamladı. 2. Tur’da da Romanya’yı elemeyi başaran Yunanistan, yine Dünya Kupası’nda yer almayı başardı.

Grup D: İngiltere, İtalya, Kosta Rika, Uruguay

İngiltere 2014 Dünya Kupası.Avrupa Elemeleri H Grubu’nu 4 beraberlik ve 6 galibiyet alarak, Ukrayna’nın önünde namağlup lider tamamlayan İngiltere, her ne kadar futbolun en önemli isimlerinden olsa da 1966’dan beri herhangi bir kupayı kazanmayı başaramadı. Sahip olduğu kaliteli oyunculardan, bir türlü iyi işleyen bir kadro oluşturamayan İngiltere, yine bir kupaya büyük umutları olmadan katılıyor.

2006 Dünya Kupası’nın sahibi ve 2012 Avrupa Kupası finalisti İtalya, Avrupa Elemeleri B Grubu’nda oynadığı 5 deplasmanın 3’ünü beraberlikle tamamlarken, toplamda 4 beraberlik ve 6 galibiyet alarak, grubu lider tamamladı ve Dünya Kupası biletini cebine koydu.

Kuzey Amerika ve Karayipler Elemeleri’nde oynadığı hiçbir deplasman maçını kazanamayan ama kendi sahasındaki tüm maçları kazanan Kosta Rika, 18 puan toplayarak, 22 puanlı ABD’nin ardından grubu 2. tamamladı ve Dünya Kupası’nda yer almaya hak kazandı.

2011’de Copa America’yı kazanan Uruguay, Güney Amerika Elemeleri’nde oldukça kötü bir performans sergiledi. Oynadığı 16 maçta 7 galibiyet, 5 mağlubiyet ve 4 beraberlik alarak, kendileriyle aynı puana sahip Ekvador’un ardından gurubu 5. sırada tamamladılar. Bu sonuçla Kıtalararası Play Off oynayan Uruguay, Ürdün’ü rahat bir şekilde eleyerek, komuşusunda düzenlenen Dünya Kupası’nda yer almayı başardı.

Grup E: Ekvador, Fransa, Honduras, İsviçre

Fransa 2014 Dünya Kupası.Güney Amerika Elemeleri’nde, kendi sahasında maç kaybetmeyen Ekvador, deplasmanda da maç kazanamamıştı. 16 maçta 7 galibiyet, 5 mağlubiyet ve 4 beraberlik alan Ekvador, Uruguay gibi 25 puan toplamış, ancak averaj farkıyla rakibinin önünde yer alarak, Dünya Kupası’na direkt olarak katılmaya hak kazanmıştı.

1998’deki Dünya Kupası ile ciddi bir yükselişe geçen Fransa, 2000’de Avrupa Şampiyonu olmuş, 2001 ve 2003’te de Konfederasyon Kupası’nı kazanmıştı. Son olarak 2012 Avrupa Kupası’nda Çeyrek Final’e kadar yükseldiler, ancak onlar da İngiltere gibi, kadrolarındaki yıldızlara rağmen uyumu bir türlü yakalayamıyorlar. Avrupa Elemeleri I Grubu’nda İspanya karşısında sadece 1 puan aldılar ve 8 maçta 17 puan toplayarak 2. Tur’da Ukrayna ile karşılaştılar. Deplasmanda 2-0 yenildikleri ilk maçın ardından, kendi sahalarında üst düzey bir performans sergileyerek 3-0 kazandılar ve Dünya Kupası’na katılmayı başardılar.

Kuzey Amerika ve Karayipler Elemeleri’nde, kendi sahasında maç kaybetmeyen bir başka takım olan Honduras, 10 maçta 15 puan toplayarak, grubu 3. tamamlamış ve Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanmıştı.

Avrupa Elemeleri E Grubu’nda maç kaybetmeyen, 10 maçta 3 beraberlik ve 7 galibiyet alan İsviçre, grubu en yakın rakibine 7 puan fark atarak, rahat bir şekilde lider tamamladı ve Dünya Kupası biletini cebine koydu.

Grup F: Arjantin, Bosna-Hersek, İran, Nijerya

Arjantin 2014 Dünya Kupası.Güney Amerika Elemeleri’nde, kendisinden beklenilenden daha çok zorlanan ve 16 maçta 2 mağlubiyet, 5 beraberlik ve 9 galibiyet alan Arjantin, grubu lider bitirdi ve 2014 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı.

Avrupa Elemeleri G Grubu’nda yer alan Bosna-Hersek, oynadığı 10 maçta sadece 1 mağlubiyet ve 1 beraberlik alırken, aldığı bol gollü galibiyetlerle 24 averaj toplamayı başarmıştı. Grubu Yunanistan ile aynı puanla bitirmelerine rağmen, bu averaj üstünlüğü onları grup liderliğine taşıdı.

Asya Elemeleri A Grubu’nda oynadığı 8 maçta 2 mağlubiyet, 1 beraberlik ve 5 galibiyet alan İran, 16 puan topladı ve 14 puana sahip 2 rakibinin üzerinde yer alarak Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı.

2013’te Afrika Uluslar Kupası’nı kazanan Emenikeli Nijerya, Afrika Elemeleri F Grubu’nu 3 galibiyet ve 3 beraberlik alarak lider tamamladıktan sonra, 3. Tur’da Etiyopya ile eşleşmiş ve rakibini iki maçta da yenerek, Dünya Kupası’na katılmayı başarmıştı.

Grup G: ABD, Almanya, Gana, Portekiz

Portekiz 2014 Dünya Kupası.Geçtiğimiz sene CONCACAF Gold Cup’ı kazanan ABD, Kuzey Amerika ve Karayipler Elemeleri’nde kendi sahasındaki tüm maçları kazanırken, deplasmanda 2 mağlubiyet ve 1 beraberlik aldı. toplamda 22 puan toplayarak Kosta Rika’nın 4 puan önünde grubu lider tamamladılar ve Dünya Kupası G Grubu’nda yer aldılar.

Kazandığı en son kupa, 1996’daki Avrupa Şampiyonluğu olan Almanya, son yıllarda oldukça iyi bir takım haline geldi. Şampiyonlar Ligi’nde final oynayan iki Alman ekibi Bayern Münih ve Dortmund oldukça kaliteli Alman oyuncular bulunduruyor ve diğer büyük takımlarda oynayan çok önemli başka oyuncuları da var. Son Avrupa Kupası’nda Yarı Final oynadılar ve 2010 Dünya Kupası’nı 3. tamamladılar. Avrupa Elemeleri C Grubu’nda oynadıkları 10 maçtan 9 galibiyet ve 1 beraberlik alarak, zorlanmadan Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandılar.

Afrika Elemeleri D Grubu’nda yer alan Gana, oynadığı 6 maçta 5 galibiyet ve 1 mağlubiyet alarak grubu rahat bir şekilde lider tamamladı. Bu hafta sonu ise Afrika Uluslar Şampiyonası’nda Final’de Libya’ya penaltılarla kaybederek kupayı kaçırdı.

Avrupa Elemeleri F Grubu’nda 10 maçta 3 beraberlik ve 6 galibiyet alan Portekiz, tek mağlubiyetini grubu lider tamamlayan Rusya karşısında aldı ve rakibinin 1 puan altında grubu 2. sırada tamamladı. 2. Tur’da karşılaştığı İsveç’i 2 maçta da yenerek turnuvanın dışına iten Portekiz, bir kez daha Dünya Kupası biletini cebine koydu.

Grup H: Belçika, Cezayir, Güney Kore, Rusya

Rusya 2014 Dünya Kupası.Avrupa Elemeleri A Grubu’nda yer alan Belçika, oynadığı 10 maçta mağlup olmadı. Sadece 2 beraberlik aldıkları grubu 26 puan toplayarak rahat bir şekilde lider tamamladılar ve Dünya Kupası’nda yer aldılar.

Afrika Elemeleri H Grubu’nda oynadığı 6 maçta 1 mağlubiyet ve 5 galibiyet alarak grubu en yakın rakibi Mali’ye 7 puan fark atarak lider tamamlayan Cezayir, 3. Tur’da Burkina Faso’yu zorlu iki maçın ardından eleyerek Dünya Kupası’na katılmayı başardı.

2002 Dünya Kupası’nda 3.’lüğü Türkiye’ye kaybeden Güney Kore, Asya Elemeleri A Grubu’nda oynadığı 8 maçta, İran’a 2 maçta da mağlup olurken, 2 de beraberlik aldı ve kendisiyle aynı puana sahip olan Özbekistan’ı averaj ile geçerek Dünya Kupası biletini kaptı.

2008 Avrupa Kupası’nda Yarı Final oynayan Rusya, Avrupa Elemeleri F Grubu’nda kendi sahasında oynadığı tüm maçları kazanırken, deplasmanda 2 mağlubiyet ve 1 beraberlik aldı. Topladığı 22 puanla, Portekiz’in 1 puan üzerinde yer aldılar ve Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandılar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir